Nieinwazyjna terapia schorzeń nerwowo-mięśniowych za pomocą wibracji
Vibra 3.0 to opatentowane szwajcarskie urządzenie medyczne, wytwarzające wibracje o określonej częstotliwości zdolne do komunikacji z centralnym układem nerwowym, które wpływają na najbardziej wymagające schorzenia w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego.
Vibra 3.0 jest urządzeniem wykorzystywanym we wszystkich fazach rehabilitacji w każdej z dziedzin fizjoterapii oraz w treningu różnych dyscyplin sportowych. We wszystkich tych obszarach terapeuci mają takie same problemy dotyczące kontroli mięśniowej, ale powstające w wyniku różnych mechanizmów.
Zastosowanie
Ortopedia – Vibra 3.0 stymuluje włókna wrzecionek nerwowo-mięśniowych, dzięki czemu może wywoływać miejscowy wzrost napięcia (toniczny odruch wibracyjny) w mięśniach osłabionych wskutek unieruchomienia w okresie przed- lub pooperacyjnym. Wąskie spektrum przeciwwskazań i wysoka skuteczność terapeutyczna pozwala na działanie już w fazie ostrej przed lub po zabiegu.
Neurologia – Vibra 3.0 jest przydatnym urządzeniem w rehabilitacji neurologicznej, której celem jest m.in. redukcja spastyczności mięśni. Połączenie programu rehabilitacyjnego z wibracjami przynosi zaskakujące rezultaty u pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne, jak również u pacjentów pediatrycznych z dziecięcym porażeniem mózgowym. Ponadto wibracje korzystnie wpływają na stabilność posturalną, napięcie mięśniowe oraz koordynację, co jest szczególnie istotne u pacjentów geriatrycznych zmagających się z podwyższonym ryzykiem upadku.
Sport – Vibra 3.0 skutecznie stymuluje włókna mięśniowe wolno- i szybkokurczliwe u sportowców, dzięki czemu zwiększa efektywność i wydajność treningu. Zabiegi stosowane w połączeniu z odpowiednim programem treningowym umożliwiają uzyskanie długotrwałej poprawy. Odpowiedni dobór częstotliwości pozwala na skuteczną powysiłkową rekonwalescencję nerwowomięśniową (redukcja zespołu opóźnionego bólu mięśniowego – DOMS).
Leczenie bólu – Każdy impuls nerwowy, informujący o bólu, musi najpierw przejść przez róg tylny rdzenia kręgowego, który decyduje, czy impuls ma zostać przesłany dalej, czy nie. Dostępne częstotliwości umożliwiają stymulację włókien, dzięki którym impuls przekazujący informację o wibracji dociera do rogu tylnego szybciej niż impuls bólowy (w sposób bardziej selektywny niż w przypadku elektroterapii). W ten sposób Vibra 3.0 oddziałuje na głębokie warstwy mięśniowo-powięziowe, skutecznie redukując ból pojawiający się w tkankach.